Politika

Џевад Галијашевић: Грегоријан разбија домаћи правосудни систем

Први замјеник високог представника у БиХ, Рафи Грегоријан, разбија домаћи правосудни систем са неедукованим тужиоцима, који су ситни обавјештајци, тврди Џевад Галијашевић, члан Експертског тима југоисточне Европе за борбу против тероризма и организованог криминала.


Он је изјавио да страним судијама и тужиоцима не треба дати могућност ни да на апелационом нивоу одлучују о предметима о ратним злочинима, нити треба подржати садашњи дио њиховог ангажмана, "јер он растура правосудни систем БиХ".

"Када се Грегоријан залаже за останак тужилаца, он се залаже за останак најнижег `обавјештајног талога`, тврди Галијашевић

"Када се Грегоријан залаже за останак тужилаца, он се залаже за останак најнижег `обавјештајног талога` који у БиХ треба да представља тужилачку организацију", рекао је Галијашевић реагујући на Грегоријанову изјаву да је Савјет министара БиХ, одлуком да не продужи мандате међународним судијама и тужиоцима, подлегао политичком притиску, који води ограничењу ефикасности правосудног система БиХ.

Према његовим ријечима, Тужилаштво БиХ са одјељењима за ратне злочине и за организивани криминал и корупцију је највећа "криминална хоботница" у БиХ.

"Одјељење за организовани криминал и корупцију, које води Дру Енгел, кога штити Грегоријан, искључиво служи за политичко и свако друго рекетирање и трауматизовање домаће политичке јавности", рекао је Галијашевић.

"Одјељење за организовани криминал и корупцију, које води Дру Енгел, кога штити Грегоријан, искључиво служи за политичко и свако друго рекетирање и трауматизовање домаће политичке јавности"

Он тврди да Енгел нема валидну правну документацију за посао који ради, да нема положен правосудним испит и да су противзаконити сви предмети које је он водио, поступци које је потписао и оптужнице које је дигао.

"Енгел није водио ниједан озбиљнији предмет када је ријеч о тероризму. Предмети које је водио су искључиво политички, попут предмета против Драгана Човића, Мирка Шаровића, Анте Јелавића...", каже Галијашевић.

Он је додао да нема правог процеса док се ратни злочини и питање улоге одреда "Ел муџахедин" не увеже са тероризмом, те да зато Дејвид Швендиман, тужилац који води Одјељење за ратне злочине, спречава разговар о кривичној одговорности подизање оптужнице против муџахедина.

"Улога страних тужилаца је да држе БиХ у стању уцјене и трајног сукоба и зато њихова политика и јесте да се не процесуирају одређени злочини почињени над Србима и Хрватима. То није услуга ни Бошњацима, нити било коме другом", истакао је Галијашевић.

Према његовим ријечима, немогуће је да се због тероризма воде поступци у САД, Шпанији, Енглеској, Шведској, Шпанији, Норвешкој против држављана БиХ, а да се овдје не води ниједан предмет.

"Немогуће да ниједна служба не тражи Абу Малија или да не процесуира Ејмена Авада који је био безбједњак одреда `Ел муџахедин`. Немогуће да то нису битна питања која се односе на борбу против тероризма", навео је Галијашевић.

Он каже на стране судије и тужиоци компромитују америчку наклоности према БиХ и на најружнији начин злоупотребљавају спремност Америке да помогне, као и да стварају мржњу према америчкој демократији у БиХ.

Грегоријан је изразио забринутост одлуком Савјета министара БиХ, да не продужи мандате међународним судијама и тужиоцима који раде на предметима тероризма, организованог криминала и корупције

Први замјеник високог представника у БиХ Рафи Грегоријан изразио је јуче забринутост одлуком Савјета министара БиХ да не продужи мандате међународним судијама и тужиоцима који раде на предметима тероризма, организованог криминала и корупције у Суду и Тужилаштву БиХ.

"Ова одлука показује да је Савјет министара БиХ подлегао политичком притиску који води ограничењу ефикасности правосудног система БиХ. Објашњење како су трошкови превођења за људе који раде на предметима тероризма, организованог криминала и корупције превисоки је смишљена варка, а с обзиром да се такви трошкови измирују из међународних донација, јавност зна који су стварни разлози ове одлуке", рекао је Грегоријан.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog