Politika
Рафи забринут због међународних судија
САРАЈЕВО - Први замјеник високог представника у БиХ Рафи Грегоријан изразио је данас забринутост одлуком Савјета министара БиХ да не продужи мандате међународним судијама и тужиоцима који раде на предметима тероризма, организованог криминала и корупције у Суду и Тужилаштву БиХ.
"Ова одлука показује да је Савјет министара БиХ подлегао политичком притиску који води ограничењу ефикасности правосудног система БиХ. Објашњење како су трошкови превођења за људе који раде на предметима тероризма, организованог криминала и корупције превисоки је смишљена варка, а с обзиром да се такви трошкови измирују из међународних донација, јавност зна који су стварни разлози ове одлуке", рекао је Грегоријан.
Он је навео да је "Транспаренси интернешнел" прошле седмице објавио да корупција представља већи проблем у БиХ него у било којој другој држави у региону, саопштено је из ОХР-а.
"БиХ мора барем сустићи друге државе региона и усвојити мјере за борбу против корупције како би било размотрено питање либерализације визног режима. У том контексту, одговор Савјета министара БиХ данас је потпуно нелогичан", додао је Грегоријан.
Он је подсјетио да су предсједник Суда БиХ Медџида Кресо, главни тужилац БиХ Милорад Барашин и предсједник Високог судског и тужилачког савјета БиХ Милорад Новковић покренули 2007. године заједнички апел за продужење мандата међународних званичника у Суду и Тужилаштву БиХ након 2009. године.
"Приједлогом Савјета министара БиХ, улога међународних званичника који помажу у истрагама, кривичном гоњењу и суђењима у предметима тероризма, организованог криминала и корупције престаје крајем ове године. Посљедице овакве одлуке ће озбиљно уназадити настојања да се изгради владавина закона у БиХ", тврди Грегоријан.
Према његовим ријечима, високи представник ЕУ за заједничку спољну и безбједносну политику Хавијер Солана писао је предсједавајућем Савјета министара БиХ Николи Шпирићу како би нагласио да ЕУ и међународна заједница у цијелости очекују од државних институција да подрже ставове правосудних институција БиХ.
Грегоријан је истакао да је на састанку одржаном у јуну Управни одбор Савјета за имплементацију мира позвао Савјет министара БиХ да усвоји измјене и допуне Закона о Суду БиХ и Закона о Тужилаштву БиХ о продужењу мандата међународних судија и тужилаца узимајући у обзир ставове локалних правосудних институција, те прихвати препоруке предсједника Хашког трибунала.
"Парламентарци БиХ сада имају одговорност да подрже правосудни систем БиХ и заштите га од политичких ограничења у његовом дјеловању. Одлазак међународних судија и тужилаца ће ослабити способност БиХ да одговори на организовани криминал и тероризам управо у погрешном тренутку", закључио је Грегоријан.
Он је позвао чланове Парламентарне скупштине БиХ да прошире наведене измјене и допуне како би продужили мандат међународних судија и тужилаца који раде на предметима организованог криминала и тероризма у Суду и Тужилаштву БиХ, наводи се у саопштењу.
Савјет министара БиХ утврдио је 23. јула приједлоге закона о измјенама Закона о Суду БиХ и о измјенама и допунама Закона о Тужилаштву БиХ, којима се, под одређеним условима, омогућава продужење мандата међународних судија и тужилаца.
Предложеним измјенама и допунама Закона о Суду БиХ продужава се мандат међународних судија у прелазном периоду до 31. децембра 2012. године у другостепеној инстанци у Одјељењу за ратне злочине, с тим да у Апелационом вијећу може учествовати само један међународни судија.