Nauka

Библија - од телеће коже до интернета

Први фрагмент најстарије Библије свијета, на Западу познате као "Кодекс Синаитикус", доступан је сада и на интернету.


Универзитетска библиотека у Лајпцигу је саопштила да се ради о "првом одлучујућем кораку" у плановима да до јула 2009. буде сачињена виртуелна и комплетна верзија "Кодекса Синаитикуса", који у научним круговима важи за најстарију Библију света.


То дјело, које садржи комплетну верзију Новог завета, написали су на старогрчком језику свештеници манастира Свете Катарине на Синају, у Египту, између 330. и 350. године нове ере. Књига од 400 страна написана је на телећој кожи.

"Кодекс Синаитикус" је у 19. веку донио њемачки научник Константин фон Тишендорф, поријеклом из Лајпцига. Дјело је потом подијељено: 43 странице се од 1844. чувају у Лајпцигу, а остали фрагменти налазе се у Британској библиотеци у Лондону, Руској националној библиотеци у Санкт Петербургу и у манастиру Свете Катарине у Египту.


Више од 100 страна - фрагмент из Лајпцига и 67 странице из Лондона, доступни су на сајту www.codex-sinaiticus.net.


Свака од висококвалитетних фотографија допуњена је транскрипцијом текста на новогрчком. Читаоци могу да увећају елементе странице, изаберу одређене речи грчког текста и добију превод одређених одломака на нјемачком или енглеском.
Према најавама наредни дио дјела биће доступан на интернету од новембра.

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog